ناب سیستم دستیار ویژه مدیران و کارشناسان

مهندسی عوامل انسانی

ارگونومی در نگهدارای و حمل و نقل مواد : نکته 1

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مسیر های حرکت را خط کشی کرده و تمیز نگهداری کنید.

مسیر های حرکت را خط کشی کرده و تمیز نگهداری کنید. 

 • چرا

تمیزی مسیرهای حمل و نقل با دسترسی بهتر به ایستگاه کار و مناطق ذخیره کالا، روند کار را آسان تر کرده و حمل و نقل را سریع و ایمن می سازد. اگر مسیرهای حرکت به درستی خط کشی نشود، مواد اولیه ، فراورده ها و ضایعات به سمت مسیرهای حمل و نقل انباشته می شود که نه تنها مسیرحمل و نقل را مسدود می کند، بلکه حوادثی هم به وجود خواهدآورد. خط کشی مسیرهای حمل و نقل ساده ترین روش موثر در تمیزی آنهاست.

 • خطرات / علائم

 1. دسترسی ضعیف به محل کار
 2. لغزیدن یا سرخوردگی
 3. آسیب به پا
 4. تاخیر در تخلیه
 • چگونه

 1. مسیرهای حمل و نقل و ایستگاهها ی کار و یا محدوده بین نواحی کار را از نواحی نگهداری کالا مشخص کنید. درباره نحوه ارائه مسیرهای لازم با کارگران مشورت کنید. موانع را حذف کنید و با استفاده از رنگ، حاشیه ی مسیرها را خط کشی کنید.
 2. جایی که خط کشی مسیرهای حمل و نقل به محل ماشین ها یا انبار نگهداری مواد منتهی می شود را نرده کشی کنید، تا حرکت کارگران ایمن باشد.
 3. مطمئن شوید که مانعی روی مسیرهای حمل و نقل مشخص شده نباشد. همکاری تمام افراد برای این کار الزامی است. در نزدیکی هر ایستگاه کار، جای مناسبی برای تجمع کالا و ضایعات فراهم کنید. تأکید کنید که در مسیرهای حرکت مانعی گذاشته نشود.
 • نکات مهم

 1. طبقات، قفسه ها و پالت ها باید در حاشیه خط کشی قرارداده شوند. این عمل به پاک بودن مسیرهای حمل و نقل کمک می کند. فراهم کردن محفظه ای برای ضایعات نیز اهمیت دارد.
 2. در محل کار مسیرهای حرکت اصلی و فرعی وجود دارد. مسیرهای حمل و نقل اصلی باید به اندازه کافی برای جا به جایی مواد عریض باشد. مسیرهای فرعی هم باید عریض و خط کشی شده باشد.
 3. تغییر چیدمان کلی یا جزئی محیط کار، برای کارایی بیشتر و موثر در حمل و نقل الزامی است. این عمل ارزشمند نیازمند صرف نیروی بیشتری است.
 • به یاد داشته باشید

پاک نگاه داشتن مسیرهای حمل و نقل با خط کشی شروع می شود. مسیرهای پاک، جریان حمل و نقل را سریع کرده و عدم حوادث را تضمین می کند.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق این سایت متعلق به تفکر ناب می باشد