ناب سیستم دستیار ویژه مدیران و کارشناسان

الگوی DMAIC شش سیگما

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در رویکرد کلاسیک 5 مرحله برای درک پروژه های استراتژیک در شش سیگما وجود دارد که آنها را بصورت مختصر  DMAIC می نامند. (Pande et al. 2000; Breyfogle 2003; Pyzdek 2009)

  • D  : تعریف
  • M : اندازه گیری
  • A : تحلیل
  • I : بهبود
  • C : کنترل

ایجاد ارتباط بین فازهای DMAIC و رویکرد کلاسیک دمینگ ( برنامه ریزی – اجرا – کنترل – اقدام )(PDCA) مشکل نیست . مطابق برنامه  Harry & Schroeder (2000) ، پنج مرحله ی DMAIC قابل کاربرد برای سطوح مختلف سازمان ( کسب و کار ، عملیات و فرآیند ) هستند.

در واقع هر مرحله DMAIC ، گستردگی نمونه را بر اساس گستردگی سیستم مدیریت کلاسیک ارائه می دهد ( KAPLAN & NORTON  1996)  . حرف اول DMAIC  (D ( ، برای نمونه  انتظار می رود که تعریف اهداف بلند مدت – و میان مدت – از سطح یک تجارت در یک طرح تجاری باشد. اهداف میان مدت – و بلند مدت – تبدیل به اهداف با دوره ی کوتاه ( یک سال ) برای سطح عملیات می شوند. اهداف با دوره ی کوتاه نیز  CTQ فرآیندهایی را که به تحقق اهداف متصل شده اند را تعریف می کنند. این ارتباط محکم بین استراتژی ها و CTQ ها ، یکی از تغییرات معرفی شده بوسیله ی شش سیگما است.

در سطح فرآیند ، متدولوژی DMAIC شش سیگما می تواند به عنوان مسیری برای حل مسئله و بهبود مستمر مطرح گردد. اکثر کمپانی هایی که شروع به اجرای شش سیگما می کنند از متدولوژی DMAIC استفاده می کنند و سپس زمانیکه فرهنگ و تجربه ی سازمان به سطحی می رسد که پروژه ها در دپارتمان فنی اداره شوند، متدولوژی DFSS را اضافه می کنند.

برای هر فاز ، یک تیم توسط یک کمربند سیاه و چند کمربند سبز تشکیل می شود که از ابزارهای کلاسیک مشتق شده از جهان کیفیت استفاده می کنند.ببشتر مولفان ، بخصوص مشاوران ، این ابزار را که در حال حاضر بخوبی برای تولید بنا نهاده شده اند لیست می کنند .

 (Pande et al. 2000; Breyfogle 2003; Pyzdek 2009; George 2002).

 

جدول زیر تلفیق ابزارهای استفاده شده در مدل کلاسیک در تشابه با مراحل DMAIC  می باشد . این مسئله می تواند مورد توجه قرار گیرد که شش سیگما هیچ ابزار جدیدی را اختراع نکرده است بلکه شش سیگما ابزارهای مشتق شده از TQM و تفکر ناب را بهتر سازماندهی می کند.همچنین بصورت دقیقی نشان می دهد که چطور پروژه ی بهبودی که از مراحل DMAIC  پیروی می کند نیازمند دانش ابزارهای آماری پیشرفته از قبیل ANOVA  و طراحی آزمایش (DOE) است. پروژه ها ، بدلیل طبیعتشان ، شامل یک تیم ، بر طبق نوع نیازبه صرفه جویی ، برای یک دوره متغیر از چند ماه تا یک سال یا حتی بیشتر هستند . قدرت الگوی DMAIC شش سیگما واقع در ساختار و دقت زیاد رویکرد است .صدها ابزار کیفی و سازمانی در طی سالها توسعه یافته اند و تیم های خاص کمربند سیاه و سبز ابزارهای بسیار مهمی را براساس نوع پروژه استفاده می کنند.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق این سایت متعلق به تفکر ناب می باشد