ناب سیستم دستیار ویژه مدیران و کارشناسان

ماتریس خانه کیفیت

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

توسعه عملكرد كيفيت QFD روش توسعه، گسترش ويژگي‌ها و كاركردهايي است كه با توجه به نيازهاي مشتريان، به كالا يا خدمت كيفيت مي‌بخشد، اما سازمان‌ها و موسسات بدون در نظر گرفتن محدوديت‌هاي موجود و پيش‌رو، هرگز قادر به توسعه محصولات يا خدمات نيستند.

نيازمندي‌هاي مشتريان، اغلب مبهم و گاهي اوقات در تضاد با هم بوده و از آنجا که زمان بيان خصوصيات تکنيکي محصول، از زمان بيان نيازمندي‌هاي مشتريان متفاوت است، صداي مشتري اغلب گم مي‌شود. نتيجه نهايي نيز توليد محصولي است که به‌طور کامل نيازهاي مشتريان را براورده نمي‌سازد. فلسفه اصلي استفاده از QFD اعمال و لحاظ خواسته‌هاي کيفي مشتري در مراحل مختلف تکوين محصول است. پس، تمام خصوصيات و مشخصات محصول با توجه به نقطه نظرات «مشتري» و «مصرف‌کننده» حاصل مي‌شود.

مهمترین سوالی که با تکمیل خانه کیفیت پیش روی اکثر کارشناسان و اعضای تیم اجرایی QFD می باشد این است که " مفاهیم قابل استخراج و استفاده از خانه کیفیت چه مواردی هستند ؟ "

پیش از پاسخ به سوال فوق متذکر می شویم که در بسیاری از پروژه های QFD مشاهده می شود که با تکمیل خانه کیفیت ، حجم اطلاعات مفید به دست آمده به قدری است که تیم اجرایی QFD با استفاده از آنها،تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را به دست می آورد.

حقیقت این است که در مورد استفاده از داده های موجود در خانه کیفیت ، رویه و روشی خاص و از پیش آماده شده ای وجود ندارد و افراد مختلف سازمان ، بنا به نوع نیازشان ، استفاده های متنوعی از آن می نمایند .به عنوان مثال ، مدیران بازاریابی خواسته ها و الزامات کیفی مشتریان و میزان اهمیت آنها برایشان اهمیت دارد و مهندسان طراح چگونگی تغییر مشخصات فنی محصول با توجه به مقادیر هدف تعیین شده در خانه کیفیت ، مورد نظرشان می باشد.

موارد عمومی که معمولا از خانه کیفیت برداشت می شود  عبارت است از:

  • تعیین مهمترین مشخصه فنی محصول (بر اساس وزن مطلق)
  • تعیین نقاط قوت نیازمندی های کیفی در مقایسه با محصول سایر رقبا(تحلیل نتایج ارزیابی رقبا در سمت راست ماتریس)
  • تعیین نقاط قوت مشخصه های فنی محصول در مقایسه با محصول سایر رقبا(تحلیل نتایج ارزیابی رقبا در پایین ماتریس)
  • تعیین میزان همبستگی میان مشخصه های فنی محصول
  • شناسایی و بررسی فرصت های بهبود(نتایج الگو برداری در سمت راست ماتریس)
50,000ریال
شما می توانید با خرید این محصول 5 امتیاز بدست آورید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق این سایت متعلق به تفکر ناب می باشد