ناب سیستم دستیار ویژه مدیران و کارشناسان

مقدمه ای بر تفکر ناب

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 از دهه 1970 به بعد،‌رقابت بر سر عواملي از قبيل عيوب صفر، تحويل به موقع، قيمت و سفارشي سازي هاي مربوطه افزايش يافته است (Piercy و Morgan، 1997).

اين سناريو در مقابل چيزي است كه از آن با نام توليد انبوه ياد مي شود، واژه اي كه در كارخانه فورد و در دهه 1930 ابداع گرديد (Shingo، 1988) و بيانگر تقاضايي عظيم براي محصولات و خدمات است كه با منابعي كم هزينه و با كيفيت و سفارشي سازي ضعيفي، توليد مي شوند. سناريوي جديد و مخالف ديگر اين هم چيزي است كه Ohno، مدير توليد سابق تويوتا ابداع كرده و با نام «سيستم توليد تويوتا» معروف است. تويوتا تلاشهاي خود را بر كاهش ضايعات در فرآيندهاي ساخت و توليد خويش و نيز بر افزايش ارزش افزوده در درون تمامي جريانها از تامين كننده به مصرف كننده، متمركز نموده است. Ohno (1988، الف، ب) هفت نوع ضايعات و هدر رفت توليد را براي بهبود فرآيندها و سرعت دادن به جريان توليد و عرضه، شناسايي كرده است كه عبارتند از:

1) توليد مازاد؛ 2) موجودي؛ 3) مراحل پردازش اضافي؛ 4) جابجايي؛ 5) عيوب؛ 6) انتظار؛ 7) حمل و نقل.

از دهه 1970 به بعد، سيستم توليد تويوتا در تعداد زيادي از شركتهاي جهان به اجرا در آمده است (Flynn و همكارانش، 1999) و در غرب، آن را با نام توليد ناب يا تفكر ناب، بهتر مي شناسند. واژة توليد ناب اولين بار توسط Krafcik (1988) بكار گرفته شد و برگرفته از كتاب مشهوري با نام «ماشيني كه دنيا را تغيير داد: داستان توليد ناب» مي باشد (Womack و همكارانش، 1990). اين كتاب، شرحي است بر بهبود توليد خودرو از توليد انبوه تا توليد ناب و نشان مي دهد كه چطور تويوتا شيوة بهتري را براي انجام كارها با استفاده از موجودي بسيار كم و با تصميم گيري براي جابجايي از سوي كاركنان توليد، ابداع كرده است (Liker، 2004). اين اصول با جزئيات بيشتري در كتاب «تفكر ناب» (Womack و Jones، 1996) تحليل شده است و تمركز از كارآيي توليد به سمت كارآمدي استفاده از اصول بر كل سازمان، سوق پيدا كرده است كه اين شامل استراتژيهاي سازمان هم مي شود (Hines و همكارانش، 2004). از سال 1996 به بعد،‌ واژه تفكر ناب بعنوان توليد ناب بخصوص در صنعت غرب شهرت يافت، جايي كه در آن گاهي مردم صرفا از واژه «ناب» بجاي اينها استفاده مي كنند. 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق این سایت متعلق به تفکر ناب می باشد