ناب سیستم دستیار ویژه مدیران و کارشناسان

ارگونومی در نگهدارای و حمل و نقل مواد : نکته 2

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

راهروها و مسیر های حمل و نقل را به اندازه کافی برای حرکت دوطرفه عریض کنید.

راهروها و مسیر های حمل و نقل را به اندازه کافی برای حرکت دوطرفه عریض کنید.

 • چرا

راهروها و مسیرهای حمل و نقل فاقد موانع، برای جابه جایی آسان مواد و کارگران، اهمیت دارد. مسیرهای باریک یا دارای موانع، باز دارنده جریان کار هستند و باعث هدر رفتن وقت می شوند. برای هر راهرو یا دالانی، مسیر روان حمل و نقل دو طرفه حداقل نیاز است که می تواند به جریان سریع کار کمک کرده و باعث پیشگیری از حوادث شود. استثناهایی هم وجود دارد (مثل فضاهای مرده ای که اطراف نواحی نگهداری کالا و فقط گاهگاهی استفاده می شود).راهروها با پهنای کافی برای عبور چرخ دستی ها، امکان تولید را تسهیل می کند و موجب عملیات حمل و نقل کمتر و ایمن تر محصولات می شود.

 • خطرات / علائم

 1. دسترسی ضعیف به محل کار
 2. لغزیدن یا سرخوردگی
 3. آسیب به پا
 4. تاخیر در تخلیه مواد
 • چگونه

 1. راهروها را از هرگونه موانع پاک کنید تا عبور راحت همواره امکان پذیر باشد. و هر دو طرف راهروها را خط کشی کنید.
 2. برای حمل و نقل مواد راهروها را به اندازه کافی پهن کنید.(حداقل 125 تا 140 سانتی متر)تا عبور دوطرفه امکان پذیر شود.عرض راهروهای فرعی که حمل و نقل در آن ها کمتر است حداقل 75 سانتی متر باشد. مسیرهای فرعی را تا حد امکان کم کنید.
 3. عبور و مرور روان چرخ دستی ها و قفسه های متحرک را در راهروها بررسی کنید.
 4. جاهایی که حمل و نقل دوطرفه در آن امکان ندارد (مثل محدودیت فضا با وجود حمل و نقل زیاد)، روشهای آسان دیگری را جایگزین کنید، مثل استفاده از پالت هایی که به آسانی جا به جا می شوند، سینی های کوچک یا قفسه های جدا شدنی که بتوان آنها را بعد از ورود به مسیر دو طرفه در چرخ دستی گذاشت.
 • نکات مهم

 1. در صورت امکان، مسیرهای حمل و نقل را برای اطمینان از عبور و مرور آسان، نرده کشی کنید.
 2. چرخ دستی ها یا قفسه های متحرک، حمل و نقل موثر را افزایش می دهد. اگر به علت تنگی راهرو با مانعی همراه است، سعی کنید با چیدمان بهتر کارگاه مسیری روان را ایجاد کنید (تغییر مجدد ماشین ها).
 3. وجود گوشه در مسیرهای حرکت ایجاد تراکم می کند. با بازتر کردن فضای گوشه ها گردش را در آنجا آسان تر کنید.
 4. برای جلوگیری از گذاشتن مواد در راهروها، به اندازه کافی طبقه ، قفسه و سینی در دسترس آسان افراد قرار دهید تا قانون نگذاشتن مواد روی کف را بهتر رعایت کنند.
 • به یاد داشته باشید

با ایجاد مسیرهای حمل و نقل آسان دوطرفه در راهروها، در زمان و انرژی صرفه جویی می شود و به نظم در محیط کار نیز کمک می کند.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق این سایت متعلق به تفکر ناب می باشد